Vytlačiť
Návštevy: 7142

Blahodarná slepačia polievka patrí k jedným z najchutnejších liekov z hrnca, ktorý sa varí možno už od nepamäti.
Tanier s čerstvo pripravenou slepačou polievkou je proste dobrý pre každého pôsobí ako života budič a posilňovač obranných síl.

Magický lektvár - domáca slepačia polievka

Tanier horúcej slepačej polievky spájame často s teplom, láskou a úžitkom pre telo i dušu. Dobrý a láskou varený vývar telo zahreje zvnútra, upokojí organizmus, nasýti ho, ale pomôže aj proti rozmnoženým bacilom. Horúci vývar zvyšuje napríklad teplo v nose, čím vytvára nehostinné prostredie pre vírusy a taktiež rozpúšťa hlieny. Poctivá kuracia polievka podľa najnovších výskumov skutočne funguje ako liek. Výskum skúmal vplyv vývaru na pohyb bielych krviniek, ktoré chránia telo pred zápalmi. Pri rôznych infekciách sa ich rýchlosť spomaľuje. Pri konzumácii horúcej polievky sa opäť aktivujú a tým sa telo s chorobou poráta skôr.

1 huehnersuppe tradition

Tekutý penicilín

Medicínu z kuchyne poznali už naše babičky a je dobré spomenúť si na to aj dnes. Kto by si nepamätal na časy, kedy naše staré mamy postávali pri sporáku a celé hodiny varili vývar. Nejedna babička, či mamička vám potvrdí, že slepačia polievka varená s veľkou dávkou lásky postaví na nohy každého chorého. V židovskej kuchyni napríklad sa slepačí vývar nazýva aj tekutým penicilínom. Látky obsiahnuté v polievke totiž pôsobia protizápalovo, pomáhajú zmierňovať kašeľ a uvoľňujú upchatý nos. Posilňujú organizmus a pôsobia blahodarne na tráviacu sústavu. Zjesť kuraciu polievku znamená zohriať telo zvnútra a doslova ho nabiť dôležitými vitamínmi. Pri prechladnutí sa často potíš aj preto je veľmi dôležitý prísun tekutín, slepačia polievka hydratuje tvoje telo. Dobrý vývar okrem mäsa pozostáva aj zo zeleniny, ktorá predstavuje bohaté spektrum vitamínov a antioxidantov. Pomáha pri nechutenstve – slepačí vývar účinne pôsobí aj pri tráviacich ťažkostiach. Je ľahko stráviteľný a preto je i súčasťou rôznych šetriacich diét. Detoxikuje organizmus – je veľmi vhodný po prebdenej noci. Rýchlo naštartuje tvoj metabolizmus a razom ťa postaví na nohy.
Kurací, prípadne slepačí vývar je dobrý tak na zasýtenie, ale aj v rámci liečby. A to je v tomto období prechladnutí, chrípok a koronavírusu viac ako aktuálne.

3 huehnersuppe tradition huhn hene selbstversorger landleben

Krátke zhrnutie/Prečo je vývar taký zdravý

Či už slepačí alebo hovädzí vývar obsahuje to najlepšie z mäsa a kostí. Napríklad:
•    zásobuje telo rôznymi vitamínmi - dôležité vitamíny a antioxidanty napomáhajú k rýchlejšiemu vyzdraveniu organizmu.
•    proteíny – mäso v polievke je bohatým zdrojom výživných proteínov. Najmä pri prechladnutí nemáme veľmi chuť do jedla, a práve v tomto období je slepačia polievka o to významnejšia
•    bielkoviny – sú základnou stavebnou jednotkou takmer všetkých buniek a zaháňajú hlad;
•    kolagén – posilňuje rast a regeneráciu vlasov a nechtov, posilňuje kĺby,
•    minerály – vápnik, horčík, fosfor, sodík – tieto všetky nájdete v mäsových vývaroch, posilňujú imunitu;
•    glutamín a glycín – majú protizápalové účinky a sú veľmi dôležité na imunitu a správne trávenie.
Polievka samotná nelieči, za to je zodpovedný imunitný systém organizmu. Chutný kurací vývar je však skvelý pomocník. Poskytuje niekoľko benefitov naraz: dopĺňa tekutiny, zásobuje vitamínmi z pridanej zeleniny, obsahuje bielkoviny z kuracieho mäsa a v neposlednom rade zohrieva zvnútra a naparuje  upchatý nos. Jednoducho, je to balzam! Vďaka svojej ľahkej stráviteľnosti sa odporúča aj pri mnohých diétach šetriacich tráviaci systém.

Ruku na srdce…


Kedy ste naposledy jedli pravý mäsový vývar? Žiadna kocka bujónu, ale taký naozaj poctivý, veľmi dlho a pomaly varený?
Čím dlhšie sa vývar pripravuje, tým lepšia bude jeho chuť a nutričná hodnota. Pravý slepačí vývar by sa mal na slabom plameni variť minimálne 2 a pol hodiny.
Platí totiž, že čím dlhšie sa varí, tým je silnejší a účinnejší. Áno, správny vývar potrebujete variť aspoň tie 2 hodiny. To je minimálny čas, aby sa do vody uvoľnili častice minerálov a kolagén.
Vývar však nie je len obyčajnou polievkou, je to základ kulinárskeho umenia a zároveň dôležitá ingrediencia pre prípravu ďalších jedál. Preto ho často redukujem, nalievam do nádob a mrazím, aby som ho mala v prípade potreby vždy poruke.

Čo by ste mali vedieť o domácom vývare?

•  Čím sa vývar varí dlhšie, tým má intenzívnejšiu chuť.
•  Základom dobrej polievky je pomalé varenie a dôkladné precedenie.
•  Ak budete vývar variť príliš krátko, nebude dostatočne chutný. Takže varíme pomaly a dlho.
   Tento spôsob varenia doslova vyžmýka z kostí a mäsa všetku chuť a výživu, takže vývar bude naozaj silný a výživný.
•  Kurací vývar nemá vrieť, ale musíte v ňom badať pohyb, náznak bublania. Len čo voda začne vrieť, intenzitu tepla okamžite znížte tak, aby sa polievka varila veľmi pomaly.
   Práve pomalé varenie, nazývané aj tiahnutie, zabezpečí dokonalé vylúhovanie všetkých živín, ktoré vývaru dodajú farbu, vôňu a chuť.
•  Prudké varenie by mohlo spôsobiť, že by sa vývar zakalil. Platí, že čím dlhšie budeme polievku pomaly variť, tým bude silnejšia. Varenie pokojne môže trvať aj 4 či 5 hodín.
  Mäso aj ostatné suroviny na vývar vkladáme dobre umyté a do studenej vody. Ak vložíte mäso do horúcej vody, bielkoviny sa zrazia a zostanú v mäse do vývaru sa neuvoľnia.
    Mäso v tomto prípade bude šťavnaté a mäkké, ale chuť vývaru  bude – bohužiaľ, ďaleko od ideálu. 
• Mäso a kosti je môžné pred varením opiecť v rúre. Získate tým inú chuť vývaru a navyše nemusíme zbierať penu.
• Výborným trikom je aj použitie kostí už z upečeného kurčaťa. Týmto spôsobom však bielkoviny upravíme už v rúre, takže do vývaru sa už nedostane toľko živín.
•  Zemiaky sú malý zázrak, zbavia vývaru nielen slanosti ale aj  kalnosti. Stačí ich 2 až 3 vložiť v surovom stave do hrnca s vývarom.
•  Krajšiu farbu polievky docielime tak, že dáme vývar variť s neošúpanou cibuľou, ktorú prekrojíme a rezné plochy iba nasucho opečieme na panvici.
•  Ak zeleninu vložíme do hrnca spolu s mäsom a kosťami, získame silný vývar.
•  Zeleninu môžeme dať do hrnca aj približne 30 minút pred dovarením polievky, vtedy si zachová viac vitamínov. Vývar však bude o čosi slabší.
•  Ak zeleninu do vývaru pokrájaš, rozvarí sa. Hlavne do vývaru, ktorý plánuješ variť dlho, treba dať zeleninu vcelku. S mrkvou opatrne, vo väčšom množstve by vývar osladila.
•  Zelenina až na záver alebo najlepšie uvariť zeleninku ešte aj osobitne
•  Vývar sa nesolí. Žiadna soľ, žiadne korenie. To pridáte až do výslednej polievky pred podávaním. Počas varenia sa totiž soľ vyparuje a to nás núti stále pridávať ďalšiu a ďalšiu soľ počas varenia.
•  Ak ste náhodou polievočku presolili, dolejeme do hrnca vodu a ešte chvíľu povaríme. Keď naše staré mamy presolili vývar, vkladali doň celé zemiaky,
   ktoré popichali viličkou – tie do seba nasajú prebytočnú soľ.
•  Vývar si zachová pravú chuť vtedy, ak sa vyhneme rôznym dochucovadlám. Môžeme použiť zeleninu alebo bylinky
•  Zelená paprika dodá vývaru špecifickú vôňu, ligurček lekársky, ľudovo nazývaný aj „slovenské maggi“ zase príjemnú arómu.
•  Zázračné korenie našich babičiek - Ligurček  dodáva vývaru nezameniteľnú chuť, staré mamy ho dávali do každej polievky a zvlášť do vývarov.
   Ligurček je známy aj ako rastlina mnohých chutí s  nezameniteľnou vôňou. Na začiatku chutí sladkasto a ku koncu získava horkasté tóny.
•  A nezabudnite! Vňate z ošúpanej BIO koreňovej zeleniny NIKDY nevyhadzujte. Tesne pred koncom ich zviažte niťou a dajte do hrnca.
   Potom ich po uvarení jednoducho vyberiete a dáte do bioodpadu, ale  polievke odovzdajú svoju chuť.
•  Bouquet garni je kytička voňavých byliniek. Bouquet garni je francúzsky výraz a v preklade znamená „zdobená kytica“. Sú to zväzky byliniek. Do pokrmov sa pri varení vkladali už v stredoveku.
   Dnes sa bez nich nezaobíde žiadna kuchyňa. Pri varení sa bylinková kytička pridá do polievky. Slepačí vývar tak získa bylinkovú chuť a vôňu. Pred podávaním je treba zväzok odstrániť.
•  Cestoviny varíme extra, aby sa v polievke nerozvarili.
•  Ak prilievate vodu tak vždy studenú.
•  Všetky druhy vývarov je možné v chladničke skladovať 3 až 5 dní. V mrazničke ich môžete uchovať až 6 mesiacov.
•  Vývar slúži aj ako základ pre rôzne omáčky alebo pre podlievanie mäsa pri pečení alebo dusení.


Ak chceš naozaj kvalitný a zdravý vývar, nepridávaj žiadne umelé dochucovadlá, ako sú bujóny, či iné polievkové korenia. Výraznú chuť kuracieho vývaru dosiahneš tým, že budeš polievku dlho a pomaly variť. Kvalitná zelenina tiež výrazne prispeje k silnej chuti vývaru. Všetko čo potrebuješ, sú kvalitné ingrediencie a strpenie, určite žiadne chémie!

 

Základom dobrého vývaru

sú samozrejme kvalitné ingrediencie. Preto ak máte možnosť siahnite po kvalitnom mäse – to platí hlavne v prípade kuraťa. Svetový šéfkuchári by vám jednohlasne odporúčili vybrať si na kurací vývar mäsko z kuriatok chovaných bez antibiotík a hormónov. Dobrá kvalita života kureniec sa odrazí aj na kvalite ich mäsa, ktoré má oveľa plnšiu chuť. Kúpte teda sliepku, ktorá je z voľného výbehu a je odchovaná na dobrej strave. Najideálnejšie by bolo BIO kura. Skvelé je, keď spolu s ním vyvaríte čerstvú zeleninu, ideálne z vlastnej záhrady bez použitia postrekov a chemikálií. Skratka najlepší vývar urobíte z kvalitnej dedinskej sliepky, ktorá bola odchovaná s láskou na čerstvej trávičke a vo voľnom výbehu. Také kura je samozrejme drahšie ako to obyčajné, majte však na pamäti, že aspoň budete vedieť čo jete.Vaše zdravie je na prvom mieste, preto si vyberajte kvalitu. Vo svojom obchode si žiadajte informácie o predávanom kuracom mäse. Ale to iste platí i o vašej dedinskej sliepke! Veľa ľudí ešte nemá potrebný obzor a krmi svoju hydinu obvykle zvyškami z kuchyne ako su napríklad plesnivý chleba takáto strava nie je zdravá ani pre ňu, ani pre nás. Každý kuchár vám potvrdí, že z nekvalitných ingrediencií kvalitné jedlo proste nevykúzlite. A pri vývare je výber kvalitných surovín naozaj veľmi dôležitý. My Slováci sme ale národ šetrný a na korunu skúpy, a to aj na miestach, kde sa to vyložene nehodí. A to najmä pri výbere surovín do jedál.
Rozhodujúce pre kvalitu mäsa sú najmä spôsob chovu, krmivo a koľko pohybu hydina mala.  Pozor! Veľa ľudí si zamieňa farbu kurčaťa či sliepky s kvalitou. Ak sa do krmiva pridá viac kukurice, mäso aj koža budú mať žltú farbu. Ak dal chovateľ viac pšenice, bude skôr biele. Niektorí menší producenti dokonca používajú aj syntetické farbivá! Farba hydiny teda nemusí o kvalite hovoriť vôbec nič, no nakupujúci si môže myslieť, že ide o kvalitnejšie mäso. Správna farba mäsa aj kože je svetlá ružová, prípadne mierne žltá. Kurence chované vo výbehu na tráve môžu mať dokonca jemne hnedú farbu kože.

Výber mäsa

Vývar zo sliepky je väčšinou silnejší - dôležité je však zohnať si kvalitnú sliepku. 
Aby bol vývar voňavý a silný, je dobré mäso aj kosti pred varením dať na pekáč do rúry predhriatej na 180 °C asi na 20 - 30 minút. Mäso sa zatiahne a zozlatne.
Mäso potom dajte do veľkého hrnca a zalejte studenou vodou a pomaly priveďte k varu. Keď použijete horúcu vodu, uvarí sa síce skôr, ale mäso sa zatiahne a nepustí do vývaru šťavu. Také sa hodí len v prípade, že ho varené plánujete použiť k omáčke. Aj počas varenia pridávajte vodu studenú.
Pri príprave vývaru sa vyhnite najmä mrazenému mäsu či kostiam. Pri odmrazovaní sa totiž z mäsa stráca vzácna šťava, ktorá dodáva polievke pravú mäsitú chuť.

Rozdiel medzi kurčaťom a sliepkou

Aj vy sa občas pýtate, aký je rozdiel a či je vôbec rozdiel medzi kurou a sliepkou? Lebo niekto používa výraz kurací vývar a iný zasa slepačí vývar. Neuveríte, ale je tu skutočne rozdiel. Rozdiel spočíva v čase výkrmu a vlastnostiach mäsa. Doba výkrmu kurčaťa je približne 40 dní. Mäso je preto obzvlášť jemné na polievku nie až tak vhodné. Polievka z kurčaťa čiže kury da len slabý vývar.
Sliepka je už hydina o niečo staršia. Jej vek sa pohybuje medzi 1 a pol až dvoma rokmi. Je to vlastne zviera určené na produkciu vajec - inak povedané nosnica. Mäsko sliepok na polievku sa odlišuje od kuracieho mäsa silnejšiou chuťou, je tuhšej konzistencie, tmavšej farby s vyšším obsahom tuku, ale dodá polievôčke jej typickú aromu a chuť. Takže na dobrý vývar alebo perkelt sa hodí skôr sliepka na grilovanie zasa kura. Malý tip: My sme už zvyknutí, že kuracie alebo slepačie mäso je v supermarketoch takmer biele, na tento pohľad sme si už tak zvykli, že na tmavé kusky sa pozeráme dosť skepticky. Kvalitné kuracie či slepačie mäso je však  tmavšie, ako si zvyčajne myslíme. Vďaka nezdravému turbo výkrmu a ustajneniu v halách bez slnečného žiarenia (známe tiež ako podlahový/podstelkový alebo klietkový chov) kurča alebo sliepka rýchlo priberajú. Toto rýchlo výkrmné mäso zostáva vďaka rýchlemu rastu veľmi svetlé. Kurčatá i sliepky z voľného výbehu či z eko chovu majú po prvé menšie kúsky mäsa a po druhé majú výraznú tmavo ružovú farbu, ale i ich vôňa a chuť je výraznejšia.

Čírosť mäsového vývaru

Uvariť  slepačí vývar sa môže zdať ako ľahká úloha, no aj takéto  jednoduché jedlo má svoje pravidlá. Keď ich budete dodržiavať bude aj vaša polievočka chutná a krásne číra.
Ideálny základ pre budúcu polievku by mal byť transparentný. Dosiahnutie tohto cieľa je to veľmi jednoduché. Použite čerstvú, čistú, studenú vodu. Po druhé, v procese varenia mäsa, musíte neustále odstraňovať penu  z povrchu. Tá sa tvorí predovšetkým na začiatku varenia. Pena sú vlastne bielkoviny z tkanív na kostiach. Ak prilievate vodu, tak vždy len studenú.
Za žiadnu cenu nesmieme dopustiť, aby vývar vrel. Musí sa len jemne variť. Inak bude kalný. Nezúfajte však, ak sa vám polievočka zakalí, aj to sa dá ešte zachrániť. V miske si vyšľaháme vaječný bielok na sneh a dáme ho do polievky. Keď sa uvarí, vyberieme ho spolu s nečistotami.

 

Zemiaky sú malý zázrak, zbavia vývaru nielen slanosti ale aj  kalnosti. Stačí ich 2 až 3 vložiť v surovom stave do hrnca s vývarom.
Ak sa vývar počas varenia zakalí, vyčíriť sa dá niekoľkými spôsobmi. Niekedy stačí do vývaru priliať trochu studenej vody a pomaly prevariť. Inokedy pomôže jemne rozšľahaný bielok, ktorý zalejeme vlažným vývarom, privedieme pod bod varu a odstavíme. Po piatich minútach precedíme cez plátno alebo husté sitko. Pomôcť môžu aj vaječné škrupiny, ktoré vhodíme do vývaru a pred podávaním polievku precedíme.

POCTIVÝ SLEPAČÍ VÝVAR polievočka hodná ZLATA !

Všetky tieto prednosti sú presne dôvod, prečo dnes pripravujem výdatnú domácu kuraciu polievku pre maminu, ktorá už nejaký čas leží veľmi chorá v posteli. Najlepší spôsob ako ju znova postaviť na nohy, je láskyplne pripravená slepačia polievka. V mojom hrnci s týmto vývarom je ukrytá tradícia, sila a veľa zdravia. Verte mi: dobrá zelenina, mäso, korenie a bylinky premieňajú vodu na zlato pre naše zdravie. Ešte predtým ako začnem mám pre vás zopár tipov a informácií, ktoré možno nie su na škodu, ak vás to však nudí môžte pokojne preskočiť priamo k receptu.

 

 

 

4 eier huhnersuppe lucina cucina Alleine schon faszinierend, wenn man bedenkt, was aus Eiern alles gemacht werden kann. Sie bei Bedarf zu kochen, hart oder weich, sie in die Pfanne schlagen oder zu einem Kuchen verarbeiten. Aber genauso ist es auch mit einem Huhn. Man kann es braten, schmoren, füllen oder in einer Suppe zubereiten. Schon die verschiedenen Zubereitungsarten von Hühnern, die ich aus meiner Kindheit kenne sind so vielfältig wie die Menschheit selbst. Ich habe schon viele Hühnersuppen probiert und kennengelernt, heute dreht sich allerdings alles um mein Familienrezept. Wie dieses Familienrezept von Generation zu Generation weitergegeben wurde, könnt ihr auf die Fotos sehen.5 eier huhnersuppe lucina cucina huehnerspeisen lucina cucina
Falls euch auch meine hausgemachten Rezepte beim Verkühlung interessieren, hier ist der Link zu meiner Landapotheke. Den Link für hausgemachte Nudeln findet ihr hier oder in den Zutaten.

 

haube
 

                            Enthält Amazon-Links / Werbung       

1 Stück
ganzes BIO Huhn
1 Stück
Kräuter Bouquet garni
(Kräutersträusschen aus Thymian, Petersilie, Liebstöckel, Rosmarin und Lorbeerblättern)
1 EL
schwarze Pfefferkörner
8 Stück
Wacholderbeeren
4 Stück Nelken
 3 Stück Pimentkörner
  2 Stück Lorbeerblätter
  1 Stück Sternanis
 1 TL
Senfkörner
 1 Prise
Muskatnuss
"Aktivator"
Salz-Zucker-Mischung im Verhältnis 5:1
(z.B. 50g Salz + 10g Zucker = 60g Aktivator
Ich verwende dabei mein Kräutersalz
 2 Stück
BIO Zwiebeln
 2 Stück
BIO Knoblauchzehen
1 Stück Lauch
 1 Stück Knollensellerie
  4 Stück große Karotten
  2-3 Stiele
Petersilie
  1 Stück BIO Ingwer
 ein paar
Röschen von Broccoli, Karfiol und Romanesco-Röschen
(gibt es als Tiefkühlware verpackt)
Wasser frisch und kalt
  Salz und Pfeffer zum Würzen
  hausgemachte Suppennudeln
  feingehackter Schnittlauch zum Dekorieren
   
   
   
   
   
   
  Ausserdem:
  einen großen Suppentopf ich verwende Pyrex
  ein scharfes Messer
  Gemüseschäler
  Suppenkelle
  Schaumkelle
  Sieb und Passiertuch oder einen großen Kaffeefilter
   
   
   
   
   
drucken
 Lucina´s Tipps:

Ich koche immer etwas mehr Hühnerbrühe und friere sie in Tupperwareboxen oder anderen Plastikboxen ein. So eine hausgemachte Brühe ist eine gute Grundlage für viele andere Suppen z.B.  Kurkuma Putensuppe mit Gemüse und Kokosmilch, Hühnersuppe mit Leberknödeln, für Curry-Hühnersuppen und noch viele anderen wie auch für verschiedene Saucen.
Das Suppenhuhn was hier im Topf landet, darf ruhig ein etwas größeres und auch ein älteres Exemplar sein. Das Fleisch wird beim Kochen garantiert schön weich.
Wichtig dabei: kauft euch ein Bio-Huhn oder ein Huhn vom Bauern eures Vertrauens.

„Aktivator“ diesen Trick habe ich von Sternekoch Stefan Marquard, hier kannst du nachlesen wie es funktioniert.

Immer wenn ich im Herbst Lauch ernte, mache ich mir so Gefrier-Säckchen, in denen ich ihn, gewaschen und grob geschnitten, für meine Suppe einfriere. Dann brauche ich im Winter das Säckchen nur bei Bedarf aus der Truhe holen. Das gleiche mache ich auch mit Sellerie.
Aus dem verkochten Gemüse macht meine Mama eine hervorragende Sauce zur Speise mit dem Name Sviečková na smotane – dieses Rezept hole ich schnellst möglich nach.

gutes gelingen lucina


So hab ich es gemacht:

Nummer 1Das Suppenhuhn ordentlich mit kaltem Wasser waschen, trocken tupfen und grob in vier Teile zerlegen.
Die Keulen und die Flügel abschneiden, die Brüste links und rechts anschneiden,
alles zusammen mit dem Aktivator würzen, in einen hohen Topf legen und mit Wasser gerade so bedecken.

Nummer 2Jetzt widmen wir uns dem Suppengemüse.
Dem Lauch den unteren Wurzelstruk entfernen.
Die welken Blätter abschneiden und den Lauch zum Waschen der Länge nach schneiden.
Nach dem Waschen grob geschnitten in eine große Schüssel geben.
Der Sellerie von seiner äußeren Schale befreien, auch grob würfeln und zum Lauch in die Schüssel geben.
. Bei der Petersilienwurzel und den Karotten die Schale wegschälen und auch grob schneiden.
(Bei Karotten aus meinem eigenen Garten lasse ich die Schale dran – ich wasche sie nur gründlich)
Beim Ingwer die Schale dran lassen und ca. 6 Scheibchen abschneiden.
Beim Zwiebel einfach nur den Strunk wegschneiden.
Eine Zwiebel schälen und vierteln.
Die Zweite Zwiebel in der Mitte durchschneiden und mit der Schale zu dem anderen Gemüse in der großen Schüssel geben.
Das gleiche passiert mit den zwei Knoblauchzehen.
Einfach mit der Schale in der Mitte durchschneiden und gemeinsam mit Broccoli, Karfiol und Romanesco-Röschen in die große Schüssel zu dem anderen Gemüse dazugeben.

Mit Aktivator würzen, gut durchmischen und ca. 3-5 Minuten durchziehen lassen.

Nummer 3Jetzt das Gemüse dem Huhn zu geben.
Nun kommen noch alle Gewürze und das Kräuter Bouquet garni dazu.
Die Wacholderbeeren musst du leicht aufdrücken, damit sie auch das Aroma auf die Brühe abgeben können.
Mit Wasser auffüllen, dass alles gerade so bedeckt ist.
Deckel drauf und aufkochen lassen.
Wenn die Suppe dann kocht, die Temperatur etwas runter schalten, so damit es nur mehr köchelt.6 hausgemachte huehnersuppe

Nummer 4Nach einer gewissen Zeit bildet sich auf der Oberfläche der Suppe graue Schaum.
Diesen Schaum musst du nicht abschöpfen, aber ich mach das immer- so hat es schon meine Mama und Oma gemacht.
Der Grund ist ganz einfach: der Schaum ist es, warum die Brühe nicht klar wird, sich auch ein wenig verfärbt und trüb wirkt.
Deshalb schöpfe ich den Schaum immer vorsichtig weg.

Das Ende der Garzeit dieser Suppe ist 2-3 Stunden.
Das bedeutet, du lässt die Suppe nach Abschöpfen des Schaumes noch 1-2 Stunden ziehen.
Auf gar kein Fall darf sie kochen!

Nummer 5Das Gemüse, das du essen möchtest, kannst du ca. nach einer halben Stunde rausholen
(du probierst einfach mit der Gabel, ob das Gemüse soweit bissfest ist)
oder du lässt es drinnen.
Natürlich wird dieses Gemüse dabei zerkocht.
Meine Mama verwendet dieses zerkochte Gemüse aus der Suppe für eine leckere Sauce - ich auch.
Aus diesem Grund koche ich mein Gemüse, welches ich dann in der Hühnersuppe haben möchte, seperat in einem Topf.8 huehnersuppeZwischendurch,wenn das Hühnerfleisch weich ist, die Hühnerteile herausheben und die Haut entfernen.
Das Fleisch von den Knochen lösen und klein schneiden.
Die Knochen kommen wieder in die Suppe rein.7 huehnersuppe

Nummer 6Am Ende der Garzeit kommt alles aus dem Topf, jeweils in eine seperate Schüssel.
Mit dem verkochten Gemüse könnt ihr meine Sauce nachmachen oder es in einem leckeren Salat verarbeiten.
Wenn dann nur mehr Brühe im Topf ist, diese durch ein Sieb mit Passiertuch durchseihen.
Ich verwende oft auch einen großen Kaffeefilter, denn dann ist die Suppe mehr als klar.9 huehnersuppeInzwischen kannst du dir die Nudeln aufkochen
(in einem separatem Topf)
Hier findest du das Rezept für die selbstgemachten Nudeln.

Das Gemüse für die Suppe im extra Topf fertig köcheln lassen.
Die abseihte Suppe noch einmal aufkochen und mit Salz, Pfeffer und Muskatnuss noch richtig abschmecken.

Das extra gekochte Gemüse und die Nudeln auf Tellern verteilen und mit der klaren, abgeschmeckten Suppe aufgießen.
Mit Schnittlauch bestreut servieren.
Guten Appetit.


PS:
Noch ein paar Worte zur Kochzeit:
Ein Suppenhuhn braucht ungefähr zwei Stunden im schwach simmernden Kochwasser, bis es weich ist. Eine gute Hühnerbrühe braucht hingegen zwischen 6 und 8 Stunden Kochzeit, selbst 10 Stunden schaden nicht. Während des langen Kochvorgangs löst sich das Kollagen aus dem Bindegewebe und aus den vielen sehnenreichen Körperteilen und geht in die Suppe über. Solche Zeitangaben sorgen für viele Diskussionen im Netz und schrecken viele Hobbyköche ab. Eigentlich zu Unrecht. Denn die reine Zubereitungszeit beträgt ja nur 15-20 Minuten; die Kochzeit selbst ist ja mit keinerlei Arbeit verbunden.

Wieso Hühnersuppe bei Erkältung?

Was ist dran, an der Aussage, dass Hühnersuppe bei Erkältungen hilft? Viel, denn inzwischen haben Forscher der Universität Nebraska herausgefunden, dass Hühnersuppe bestimmte weiße Blutkörperchen, die Entzündungen und Schwellungen der Schleimhäute auslösen können, blockiert. Zudem stecken im Hühnerfleisch bestimmte Eiweiße, die Entzündungen hemmen sollen. Und, wenn man bedenkt, welche Zutaten in einer Hühnersuppe enthalten sind, tun die Inhaltsstoffe ihr übriges. Vitamine, Eisen, Zink - sie können das Immunsystem unterstützen und so beim Kampf gegen Erkältungen wirken. Ein weiterer Faktor ist die Wärme. Denn Suppen heizen dem Körper ordentlich ein, fördern so die Durchblutung und der Schleim kann sich besser lösen. Schon beim Einatmen der dampfenden Suppe, kann sich der Schleim ähnlich wie bei einem Dampfbad lösen. Die innere Kälte hat so gar keine Chance. Ist man krank, braucht der Körper natürlich trotzdem Energie in Form von Nahrung, um sich gegen die Krankheitserreger zu behaupten. Was ist da also besser geeignet als eine selbstgekochte Hühnersuppe? Fertige Hühnersuppen haben übrigens einen weniger starken Effekt. Frisch und ohne Geschmacksverstärker schmeckt die Suppe einfach am besten!
Hilft Hühnersuppe bei Durchfall?
Bei einer Durchfallerkrankung verliert der Körper Flüssigkeit und damit auch Elektrolyte. Deshalb ist wichtig, diese dem Körper wieder bereitzustellen. Eine Hühnersuppe ist leicht verdaulich und führt, durch das enthaltene Salz, dem Körper auch wieder Elektrolyte zu. 
Quelle: https://www.essen-und-trinken.de/huehnersuppe

10 huehnersuppe hausgemacht lucina cucina11 hausgemachte huehnersuppe lucina cucina

Wenn euch mein Rezept und Bilder gefallen haben, würde ich mich über eure Bewertung und Kommentare sehr freuen.
Viel Spaß beim Nachmachen.